DiyetSağlık

Candida Mantarı Nedir, Tedavisi Nelerdir ?

Candidalar, bağırsaklarımızda yaşayan fırsatçı mantarlardır. Bağırsaklarda yaşayan kötü bakterileri geçtik bir de mantarlar mı çıktı başımıza diyebilirsiniz.

Candidaların bağırsaklarda çoğalmasına neden olan 2 önemli sebep vardır. Antibiyotikler ve beslenme tarzı: Şekerle beslenir, büyür, çoğalırlar.
Candidalar bağırsak bariyerini geçerek lenf sistemine ve kan dolaşımına katılırlar, vücudun çeşitli organlarında problemlere yol açarlar.

İlk etkilenenlerden biri sindirim sistemidir. Bağırsağı kaplayıp rahatsız edici Huzursuz Bağırsak Sendromuna yol açar. Yapılan bazı araştırmalarda da Crohn’s hastalığı ve ülseratif kolitin, kontrolden çıkan bozulmuş bağırsak florası sonucu oluştuğuna dair bulgular yayınlanmaktadır.
Beynimizi ele geçirerek bizi daha fazla şekerli besinleri yemeye yöneltirler.

Bağırsak duvarının bütünlüğünü bozarak normalde içeri girmemesi gereken maddelerin geçişini kolaylaştırırlar. Bir çok besine alerji oluştururlar. Tatlı yeme eğiliminiz varsa sizde de candida mantarı olma ihtimali çok yüksektir.

E peki şimdi ne yapalım? Ne yiyelim? diye sorabilirsiniz. Candidalar şekerle ve karbonhidratlarla beslenir. Markette satılan işlenmiş ve rafine olan paketli ürünlerden tüketmeyerek onların bağırsaklarda çoğalmasını engelleyebilirsiniz. Tam tahıllı ekmekler, sebze, meyve, kuru baklagiller gibi lifli besinlerden daha çok tüketerek onlara karşı savaş açabilirsiniz.

Melek Sona
@mmeleksona

Leave your vote

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25Sonraki sayfa
Etiketler

Diyetisyenler Kulübü

Diyetisyenler Kulübü'nün kurucusuyum. Diyet yapmayı ve fit kalmayı seviyorum. Boş zamanlarımda gezerim, bazen de burada yazarım. Yeni arkadaşlar edinmeyi severim. Sen de aramıza katılmak istersen memnun olurum. :)

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı