Diyet

ÇAVDAR VE YULAF EKMEĞİNİN YARARLARI NELERDİR ?

Çavdar ve yulaf dağlık yörelerimizde yetiştirilir. Bunların taneleri buğdaya göre daha koyudur. Çavdar ve yulaf taneleri köy değirmenlerinde öğütülerek un elde edilir. Tanenin kepek kısmı ayrılmadığından, B vitaminleri ve mineraller yönünden zengindir. Ancak, kepeğin çok olması ekmeğin kabarma yeteneğini azalttığından, iç kısmı pişmemiş görünümündedir ve nem oranı fazla olduğundan çabuk küflenebilir. Ayrıca kepeğin çok oluşu, insan sağlığı için önemli kalsiyum, demir ve çinkonun kullanım oranını düşürebilir. Mayalanma bu olumsuz etkiyi önler.

Piyasada satılan çavdar ve yulaf ekmekleri genellikle üçte iki çavdar veya yulaf unu katılarak yapılır. Böylece, ekmekte kepek biraz azaltılmış ve kabarma daha iyi olduğundan minerallere olan olumsuz etkisi daha az olur.

Bu ekmekler; özellikle , kabızlıktan yakınanlar için oldukça yararlıdır. Ayrıca, sağlıklı olmak için kan şekerini hızlı yükseltmediği ve düşürmediği için tüketmemiz gereken ekmek türleridir. Yine kanlarında kolesterol yüksek olanlar ve şeker hastaları içinde uygun bir ekmek türüdür.

Piyasada  ‘ kepek ekmeği’ adıyla satılan ekmek, kepeği alınmış buğday ununa kepek eklenerek yapılır. Bu ekmekte çavdar ekmeğine benzer. Bu yüzden kepek ekmeği yerine çavdar veya tam buğday unundan ekmek tercih etmek, hem biraz daha az kalori almaya, hem de bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı olacaktır.

Leave your vote

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25Sonraki sayfa
Etiketler

Diyetisyenler Kulübü

Diyetisyenler Kulübü'nün kurucusuyum. Diyet yapmayı ve fit kalmayı seviyorum. Boş zamanlarımda gezerim, bazen de burada yazarım. Yeni arkadaşlar edinmeyi severim. Sen de aramıza katılmak istersen memnun olurum. :)

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı