Sağlık

Çocuklarda Boy Değişimi Nelere Bağlıdır?

Çocuğunuz boyu gelecek yıllarda ne tür değişimlere uğrayacak, çocuğunuzun yetişkinlikte boyu yaklaşık ne kadar olacak? Çocuklardaki boy uzaması ne tür etkenlere bağlıdır? Eğer siz de çocuğunuzun gelecekteki boy durumunu merak ediyorsanız bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Çocuklardaki boy durumunu etkileyen birden fazla faktör bulunmaktadır. Çocuğunuzun boy uzunluğunun ne kadar olacağını merak etmekteyseniz, gelişimini de oldukça dikkatli takip etmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra çocuğunuzun boyunun uzunluğunun artması için ne tür şeyler yapmanız gerektiğini de kısa bir süre içerisinde bir yazımda derleyeceğim.

Çocuklardaki Boy Uzunluğu Nelere Bağlıdır?

Beslenme
Anne karnından başlayan sağlıklı beslenme şartları, kemik yapısının gelişiminde oldukça etkilidir. Çocuklardaki kemik gelişiminin sağlanabilmesi hastalıklardan korunma ve boyun uzamasında oldukça etkilidir. Çocuklardaki sağlıklı kemikler ve daha uzun bir boy oluşumunu istiyorsanız süt ve süt ürünlerinin bol bol bulunduğu ürünleri yoğunlukta tercih etmelisiniz. Çocuklar, aynı zamanda A ve D vitaminleri ağırlıklı beslenmelidir. Uzun lafın kısası beslenme, yani sağlıklı beslenme çocukların boy gelişimini aktif bir şekilde etkileyen faktörlerden birisidir.

Fiziksel Aktiviteler
Beslenme alışkanlıklarının dışında sizin etkinizde boy uzamasına etki eden diğer husus ise çocuğun adım atmaya başladığı an itibariyle fiziksel aktivitelere dahil olmasıdır. Çocukların fiziksel aktivitelere meyilli olması için evinizin içinde ona özel olarak bir alan hazırlayabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda da çocuğunuzun fiziksel şartlarına ve yeteneklerine göre elverişli olduğu bir spor dalına yönlendirebilirsiniz.

Genetik
Çocuğunuzun boy uzamasında dışarıdan etki edilemeyen ama beslenme ve fiziksel aktivitelere göre daha etkili olan etken genetik yapıdır. Anne ve babanın genetik durumuna göre çocuğun boy ve genetik durumu da az çok belli olacaktır. Dolayısıyla genetik yapıya dışarıdan bir müdahale yapılamayacağı için genetik yapı biraz da çocuğun ailesinin durumlarına bağlı bir durumdur.

Leave your vote

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25Sonraki sayfa
Etiketler

Diyetisyenler Kulübü

Diyetisyenler Kulübü'nün kurucusuyum. Diyet yapmayı ve fit kalmayı seviyorum. Boş zamanlarımda gezerim, bazen de burada yazarım. Yeni arkadaşlar edinmeyi severim. Sen de aramıza katılmak istersen memnun olurum. :)

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı