Genel

DEPRESYON İLE YİYECEKLERLE SAVAŞ

DEPRESYON İLE YİYECEKLERLE SAVAŞ

Yapılan araştırmalar her 10 kişiden birinde depresyon görüldüğünü ortaya koyuyor.

Uyku ve beslenme bozukluğu sorunu tetikleyenler arasında.Depresyonda yaşanan hormon değişimleri de iştahı dengesizleştiriyor. Doğru beslenmeyle serotonin ve melotin hormonlarını yükseltmek ve depresyonu engellemek mümkün.

Normal yaşamda zevk alınan, mutlu olunan olaylardan keyif almamak depresyonun en belirgin özelliklerinden biri. Keyifli anların o kişi için hiçbir anlam ifade etmemesi, üzüntülü olma, keder, karamsarlık duygularının yoğun hissedilmesi de depresyonun diğer özellikleri arasında yer alıyor.

Depresyonun oluşmasında ise pek çok faktör rol oynuyor. Kalıtımsal nedenler, toplumsal olaylar, kayıplar, yaşamın bazı dönemlerindeki yaşam şekli değişiklikleri, hormonal bozukluklar ya da biyokimyasal değişiklikler depresyona neden olan faktörler arasında yer alıyor.
Depresyon yaşanırken vücutta bazı hormon düzeylerinde sapmalar meydana geliyor. Beslenme alışkanlıklarında yapılan bazı önemli değişiklikler de depresyon oluşumuna engel olabiliyor.

*Serotonin artması iştahı azaltıyor

Mutluluk ve neşe duygularını artıran serotonin hormonu, aydınlıkta ve özellikle de güneş ışığında yüksek miktarda salınıyor. Bu nedenle kış aylarında salınımı azalıyor. Serotonin seviyesindeki artış iştahı azaltıyor. Sonuç olarak insanların yaz aylarında iştahları kış aylarındakinden daha az oluyor. Serotonin azalması, depresyon, şizofreni, anksiyete, sosyal fobi, migren, obsesif kompulsif bozukluk gibi birçok hastalığın nedenleri arasında yer alıyor.

Bu besinler serotonini yükseltiyor

Serotonin besinlerle alınamıyor. Ancak yapıtaşı triptofan isimli bir aminoasit olan serotonin vücutta yapılıyor. Triptofan, serotonin ve melatonin’in yapımında önemli bir madde. Serotonin miktarının artırılmasında ise magnezyum, çinko, triptofan ve omega 3 içeren yiyecekler büyük önem taşıyor.

Muz, Hindi eti, Süt, Kakao, Erik, Ananas, Ceviz, Fıstık, Domates, Portakal, Kefir, Yumurta, Badem, Mandalina,
Susam ve Keten tohumunda yüksek oranda triptofan bulunuyor.

Ayrıca kefirin sakinleştirici ve depresyon azaltıcı etkisinin yanı sıra yüksek oranda kalsiyum, magnezyum ve B vitamini içeriyor.

Kızılıcık en büyük melatonin kaynağı

Melatonin yeterliliği için ise karanlıkta uyumak gerekiyor. Başta kızılcık olmak üzere vişne, papatya, anason, ceviz, badem ve fındıkta yüksek miktarda melatonin bulunuyor. Oreksin isimli beyinde bulunan bir madde de uyku, açlık gibi zihinsel aktivitelerin düzenlenmesinde önem taşıyor. Karbonhidrat alımının artması durumunda oreksin düzeyi azalıyor. Bu da halsizlik ve yorgunluğun artmasına ve metabolizmanın yavaşlamasına neden oluyor. Özellikle sonbaharda depresyon eğilimi olanların proteinden zengin gıdaları tüketmesi gerekiyor. Çünkü proteinli besinler oreksin miktarını arttırıyor.

Leave your vote

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25Sonraki sayfa

Diyetisyenler Kulübü

Diyetisyenler Kulübü'nün kurucusuyum. Diyet yapmayı ve fit kalmayı seviyorum. Boş zamanlarımda gezerim, bazen de burada yazarım. Yeni arkadaşlar edinmeyi severim. Sen de aramıza katılmak istersen memnun olurum. :)

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı