Diyet

Diyet yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

DİYET YAPANLAR DİKKAT !

Diyet yaparken yememeniz gerekenleri biliyorsunuz, peki ya içmemeniz gerekenleri?

Hepimiz diyet yaparken önce ne yememiz veya yemememiz gerektiğini öğreniyoruz. Hatta hangi yiyeceğin kaç kalori olduğunu bir süre sonra ezberlemiş oluyoruz. Yediklerimizin kalorisiyle, içerdikleri şeker miktarıyla veya hangi yiyeceklerin metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırdığıyla bazen o kadar meşgul oluyoruz ki, belki de ne içip içmediğimiz üzerine çok düşünemiyoruz bile. Hatta sıvı oldukları için pek çoğumuza masum bile göründüklerini söyleyebiliriz.
Diyette yasak olan içecekler neler hepsi burada.

Çay ve kahve

Çayı ve kahveyi şekersiz içtiğiniz sürece kalori almadığınız doğru. Ama aşırıya kaçtığınız noktada tehlike çanları çalıyor. Çayı fazla tüketmek her şeyden önce su içme sıklığınızı azaltır ve çay asla su ihtiyacınızı karşılamaz. Üstelik çok içilen çay ve kahve vücutta sıvı kaybına neden olarak, hem sağlığınızı hem de diyetinizi sabote edebilir. Günde bir kupa şekersiz filtre kahve içebilirsiniz. Ama fazlası hem sağlığınız hem de kilo verme süreciniz için zararlı olabilir. Şekerli, aromalı veya kremalı kahvenin neredeyse bir hamburger kadar kalorili olduğunu unutmayın.

Diyet yaparken çay ve kahve yerine daha çok bitki çayı içerseniz, diyetinize ekstra fayda sağlamış olacaksınız. Özellikle metabolizmayı çalıştıran, yağ oluşumunu önleyen ve yağ yakımını hızlandıran yeşil çayı tüketebilirsiniz

Meyve suları

Yapılan en büyük yanlışlardan biri de diyette meyve suyu içmek. Çok sağlıklı olsa da bir meyvenin içerdiği şeker miktarını ve bir bardak meyve suyu için birden fazla meyvenin sıkıldığını göz önüne alınca aslında ne kadar kalorili bir içecek olduğunu anlayabiliriz. Diyetteyken şekerli meyveler gibi meyve sularını da sınırlamak gerekiyor. Bir portakalın 50 kalori olduğunu ve bir bardak meyve suyunun en az 200 kalori aldığınızı unutmayın.

Asitli içecekler

Asitli içeceklerin tamamının da diyetteyken yasak olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Yüksek miktarda şeker içeren bu içecekleri tüketmek uzun vadede kilo almanıza neden olur. İçerdikleri yapay asitle selülit oluşumunu artıran bu içecekler kan şekeri dengesini de bozar.

Eğer asitli içecekleri çok miktarda tüketiyorsanız, bırakmanız biraz daha zor olabilir ama özellikle diyetteyken hayatınızdan mutlaka çıkarmalısınız. Son derece sağlıklı ve doğal bir asitli içecek olan maden suyu ise size bu konuda yardımcı olabilir. Maden suyu içerek asitli içecek alışkanlığınızdan kurtulabilir ve içerisinde bulunan doğal mineraller sayesinde hem sağlığınız hem de diyetiniz için faydalı bir adım atabilirsiniz.

Leave your vote

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25Sonraki sayfa

Diyetisyenler Kulübü

Diyetisyenler Kulübü'nün kurucusuyum. Diyet yapmayı ve fit kalmayı seviyorum. Boş zamanlarımda gezerim, bazen de burada yazarım. Yeni arkadaşlar edinmeyi severim. Sen de aramıza katılmak istersen memnun olurum. :)

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı