Genel

İlave Şekerler Nerelerde Saklanıyor?

İlave şeker gıda sektörünün her yerindedir. O kadar yaygındır ki, şeker olmayınca paketlenmiş ve işlenmiş gıdaların çoğunu yavan bulabiliyoruz.

Damak tadımız, acı zehirlerden kaçınmak ve hızlı bir şekilde enerji alabilmek amacıyla tatlı yiyecekleri tercih edecek şekilde gelişmiştir. Ancak bugünlerdeki beslenme şeklimiz çocukluğun erken dönemlerinden itibaren bu tercihi arttırdı ve güçlendirdi.

Ekmekler, aroma vericiler, sütlü besinler, fındık fıstık ezmeleri ve soslar dahil olmak üzere sayısız gıda ürününe şeker eklenir. Şeker sadece tatlılık vermek için eklenmez. Raf ömrünü uzatmak ve gıdanın doku, gövde, renk ve esmerleşme kapasitesi gibi özellikleri ayarlamak için de kullanılır.

Beslenmenizdeki ilave şekeri azaltmak için öncelikle bu şekerin nereden geldiğini bilmeniz yardımcı olur. İşte temeller.

Şeker nerede?

Sadece tamamıyla işlenmemiş gıdalar tüketmiyorsanız, günlük beslenmenizde mutlaka bir şekilde rafine şeker vardır. Şekerle tatlandırılmış içecekler başı çekse de diğer birçok yiyecek de ilave şeker içerir.

Şekerli İçecekler

Şekerle tatlandırılmış içecekler, ABD gıda sektöründe kullanılan ilave şekerin toplamının yaklaşık yarısını oluşturur. Çoğu üründe tatlılığın kaynağı yüksek fruktozlu mısır şurubudur. Aşağıdakilerin hepsi bu gruba girer:

  • Gazoz
  • Meyve suyu ve meyve suyu kokteylleri gibi meyve suyu içecekleri (%100 meyve ve sebze suları hariç)
  • Enerji içecekleri
  • Spor içecekleri
  • Şekerli çay
  • Şekerli kahve içecekleri
  • Maden suyu
  • Tatlılığı arttırmak için sükroz veya yüksek fruktozlu mısır şurubu eklenmiş diğer içecekler.

Şekerle tatlandırılmış meyve sularını doğal taze sıkım meyve suları ile karıştırmamak gerekir. İşlenmiş meyve suları önemli miktarda ilave şeker içerir – örneğin vişnelerin doğal ekşi tadını batırmak için vişne suyuna şeker eklenir. Taze sıkım doğal (%100 meyve) meyve suları sadece meyve veya sebzeden elde edilen suda bulunan doğal şekerleri içerir. Ancak, az miktarda çok kalori içermesi açısından beslenmenizde taze sıkım meyve sularını bile sınırlı tüketmek gerekir.

Tatlandırılmış içecekler ilave şekeri vücudunuza büyük miktarda ve hızlı bir şekilde pompalayabilir. Bu içecekler, meyve gibi doğal olarak tatlı yiyecekleri yemek kadar midenizi doldurmaz, bu yüzden kısa sürede bol miktarda tüketmek kolaydır.

Tatlılar

Kekler, browniler, kurabiyeler, çörekler, dondurmalar, hamur işleri, turtalar ve pudingler bol miktarda ilave şeker içerdiği yaygın olarak kabul edilen işlenmiş gıdalardan sadece birkaçıdır.

Bal ve Pekmezler

Bal ve pekmezlerde doğal olarak bulunan şekerler de ilave şekerler olarak kabul edilir. Bal ve pekmez müstakil ürünler olarak satılsa da, tek başlarına yenmez. Sıcak içeceklere eklenir, ekmek, krep ve waffle üzerine serpilir veya unlu mamuller yapılırken eklenir.

Soslar

Soslar, yiyeceklerin lezzetini arttırmak için eklediğimiz yardımcı besinler olarak tanımlanır. Domates ketçabı, barbekü sosu, salata sosları ve salsa sosları bu gruba girer ve porsiyon başına yüksek miktarda şeker içerebilirler.

Hazır Yiyecekler

Çok çeşitli hazır yiyecekler ilave tatlandırıcılar içerir. Kahvaltılık gevrekler, hemen yemeye hazır paketli yemekler, ısıt-ye öğünler, ekmekler, çorbalar, domates sosları, atıştırmalıklar ve kurutulmuş etler de ilave şeker içerir.

İlave şeker içeren birçok işlenmiş hazır gıdalar arasında tatlandırılmış yoğurtlar da bulunur. Sade şekersiz yoğurt doğal olarak oluşan süt şekerleri içerir, ancak ilave edilen şekerle birlikte toplam şeker bunun iki katına veya üç katına çıkabilir.

Toplam şekerin ne kadarının doğal şekerlerden ve ne kadarının ilave şekerlerden geldiğini bilmemizi kolaylaştıracak yeni beslenme etiketleri çalışma halindedir.

Kaynakça: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/

Leave your vote

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25Sonraki sayfa
Etiketler

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı