Diyet

İNSÜLİN DİRENCİ NEDİR ? NASIL ANLAŞILIR ?

Son zamanlarda adını en sık duyduğumuz şeylerden biridir insülin direnci. Aslında insülin direnci yüzyıllar önce de var olan bir hastalık olmasına rağmen hayatımıza yeni eklenen alışkanlıklar, teknolojinin hayatımızın her köşesine girmesi,  stresli iş hayatı ve trafik, yoğun kalorili şeker ve yağdan ibaret olan besinlerin tüketiminin artması, hareketsiz bir yaşam gibi nedenlerde çağımızın hastalığı olma yolunda ilerlemektedir.

İnsülin, kanda dolaşan serbest şekerin hücre içine girerek kullanılmasını sağlayan hormondur. Bir nevi hücrelerin kapılarını açarak şekerin içeri girmesini sağlayan bir anahtar olarak düşünebiliriz. İnsülin direncinde ise kanda dolaşan bol miktarda insülin olmasına rağmen hücreler bu insülinlere karşı duyarsız hale gelmiştir. Yani yeteri kadar anahtarımız olmasına rağmen bu anahtarlar hücre kapılarını açamamaktadır.

Düzensiz bir öğün alışkanlığı insülin direnci görülen bireylerin neredeyse tamamında ortak özelliktir. Günün büyük kısmını aç bir şekilde geçiren sonra bu açlığı akşam eve geldikten sonra bastırmaya çalışan bireylerde kan şekerinde çok ciddi dalgalanmalar gerçekleşir. Kan şekerinde ve insülin seviyelerinde sürekli dalgalanma yaşayan vücut giderek insüline karşı duyarsızlaşmaya başlar. Bir de buna yukarıda saydığımız şehir hayatının getirdiği nedenler eklenince insülin direnci kaçınılmaz bir hal alıyor.

İnsülin direnci, tatlı krizleri, unlu, şekerli, nişastalı besinlere düşkünlük, sık acıkma, gece yemeleri, yemeklerden sonra uyuklama, halsizlik, kilo verememe aksine giderek kilo artışı yaşama gibi belirtiler verir. Bel çevresi insülin direncinde önemli bir antropometrik ölçümdür. Bel çevresi erkekte 100cm, kadında 88 cm üzerindeyse dikkat riskli gruptayız demektir. Bel çevresini genişleten durumların başında insülin direnci gelmektedir.

İnsülin direnci durumunda beslenmemizde yapacağımız değişiklikleri şu şekilde sıralayabiliriz. Öncelikle düzenli bir öğün alışkanlığı kazanmak ve öğün atlamaktan kaçınmak gerekiyor. Ayrıca insülin direnci olan bireylerin beyaz un ile yapılan ürünler, tatlılar ve diğer şekerli besinler gibi saf şeker içeren besinlerden uzak durmaları onun yerine tam tahıllı ürünlerle yapılmış kompleks karbonhidrat içeren besinlere yönelmeleri gerekmektedir. Ayrıca insülin direnci tedavisinde en önemli faktörlerden biri de düzenli fiziksel aktivitedir. Düzenli fiziksel aktivite hücrelerin insüline olan duyarlılığını artırmaktadır.

Sağlıklı günler dilerim…

Diyetisyen Ufuk Zerentürk

Leave your vote

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25Sonraki sayfa

Diyetisyenler Kulübü

Diyetisyenler Kulübü'nün kurucusuyum. Diyet yapmayı ve fit kalmayı seviyorum. Boş zamanlarımda gezerim, bazen de burada yazarım. Yeni arkadaşlar edinmeyi severim. Sen de aramıza katılmak istersen memnun olurum. :)

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı