Sağlık

Kabızlık için Öneriler

Kabızlık problemi günümüzde -özellikle de kadınlarda- kronikleşmiş halde çok sık yaşanıyor.
Önemli olan bu sorunu geçici olarak çözmek değil, sürekli olarak sindirim sistemimizi düzenli ve sağlıklı hale getirmek.
Bu yüzden günlük çözümlerden (müshil ilaçları, lağman vs.) şiddetle uzak durun, yoksa uzun vadede eski hâlinizi bile mumla ararsınız.

 1. Öncelikle öğünleri düzenli tüketmek ilk adım; yani mümkünse 3 ana öğün, 2-3 ara öğün, ama değilse en azından 3 ana öğün tüketilmeli. Yoksa metabolizma kendini kıtlıkta hissedip yavaşlıyor.
 2. Her zaman önemli ama bu konu için su tüketimi özellikle önemli. Günde 2-3 litre SU tüketin. Çay, kahve, meyve suyu vs ayrı, onları su miktarınız içinde saymayın.
 3. Günde 3-4 fincan yeşil çay, adaçayı, mate çayı gibi -mümkünse kendi demlediğiniz- bitki çaylarından destek alın.
 4. Çok mecbur kalıp da kabızlıktan ölmedikçe sinameki içeren çay içmeyin, sinamekinin kendisini ise hiç içmeyin!
 5. Hele hele müshil ilacı kullanaya hiç başlamayın. Çünkü müshil, sinameki vb. şeyler içinizi boşaltırken, size gerekli su-vitamin-minerallerin ve hepsinden de önemlisi sizi tuvalete çıkaracak olan faydalı bakterilerin de içinizden kayıp gitmesine, üzerine sifon çekmenize neden olur. Böylece iyice kabız olarak, kısır bir döngüye girersiniz..
 6. Her gün 1 su bardağı kefir veya probiyotik yoğurt tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Hatta mümkünse kefiri az yağlı sütle kendiniz mayalayın. Birkaç hafta sonra farka inanamayacaksınız. Aktara sinameki almaya gitmek yerine, kefir mayası almaya gidin yani 🙂
 7. Kefir veya probiyotik yoğurt tüketemiyorsanız veya yeterli gelmiyorsa, eczanelerde gıda takviyesi olarak satılan probiyotiklerden alıp her gün düzenli kullanabilirsiniz.
 • Kefir veya probiyotik yoğurt tüketemiyorsanız, eczanede gıda takviyesi olarak satılan probiyotik tozlarlar alıp her gün yoğurdunuzun içine katabilirsiniz.
 • Bir süre, muz, patates, şeftali, portakaldan uzak durun, Bunlar yerine hayatınıza armutu sokun, kabuğuyla beraber tüketin.
 • Erik, kiraz, kayısı, hurma gibi meyveler de bu konuda gayet iyi iş görecektir.
 • Kurubaklagillerin gücüne inanın. Mercimek çorbası, barbunya pilaki, kurufasulye, nohut ve mercimek yemekleriyle ciddi düşünün ve haftada birkaç kez bunları tüketin.
 • Zeytinyağlı sebze yemeklerini de ihmal etmeyin ve salatalarınıza zeytinyağı ekleyin
 • Pirinç, beyaz ekmek ve diğer beyaz un içeren ürünlerden uzak durun, bunlar yerine;
 • Bulgur, kepekli-tam buğday ekmek, esmer pirinç, yulaf gibi ürünleri hayatınızın tam merkezine oturtun, poğaça yapmanız gerekiyorsa onu bile kepekli un veya tam buğday unuyla yapın.
 • Ayrıca, tuvalete çıkmak tam bir refleks ve alışkanlık işi. Günlük olarak böyle bir alışkanlığınız yoksa, oluşturmanız gerekecek. Kendinize uygun bir zaman dilimi belirleyin (örn. kahvaltı sonrası, öğleden önce, akşam yemeği sonrası..) ve her gün o vakitte gidip tuvalete oturun, bacak bacak üstüne atıp saat yönünde karnınıza masaj yapın. Gerekirse yarım saat oturun ama alışana kadar bunu yapın.

Diyetisyen Melda Demiröz Elmas
@diyetisyenmelda

Leave your vote

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25Sonraki sayfa
Etiketler

Diyetisyenler Kulübü

Diyetisyenler Kulübü'nün kurucusuyum. Diyet yapmayı ve fit kalmayı seviyorum. Boş zamanlarımda gezerim, bazen de burada yazarım. Yeni arkadaşlar edinmeyi severim. Sen de aramıza katılmak istersen memnun olurum. :)

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı