Sağlık

Kalp Krizi Sonrası Beslenme

Sağlıklı bir diyet, hem sağlıklı insanlar için önemlidir hem de hasta insanlar için önemlidir özellikle de kalp krizinden sonraki beslenme programı daha titiz seçilmelidir. Kaçınılması gereken yiyecekler arasında işlenmiş konserve gıdalar, yüksek yağlı etler ve yüksek yağlı süt ürünleridir ayrıca 3beyaz da unutulmamalıdır. Kalp krizi hastaları; krizden sonra  fıstık, bakla, somon, soya fasulyesi ve hatta yulaf ezmesi tüketebilirler. Meyveler birçok yönden kalp sağlığına yardımcı olur. Lif, vitaminler ve mineraller için iyi bir kaynaktır. Ayrıca zengin bir antioksidan kaynağı olup, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurlar. İyi kalp bakımı için meyveler şöyle sıralanabilir:  Elma, muz, çilek, kayısı, kırmızı üzüm ve papaya kalp sağlığı için en iyi meyvelerdir. Elma, kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olan bir anti-inflamatuar olan quercetin içerir. Elma lifi vücutta yüksek kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur . Kayısılar, likopeni içerirler çoğu kırmızı meyvede bulunan fitokimyasal maddelerdir.  Bazı araştırmalar likopenin kanseri, özellikle de prostat kanseri ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu ortaya çıkarıyor. Kirazların, sağlıklı bir hemoglobin sayısının korunmasına yardımcı olan çok yüksek demir seviyeleri vardır. C vitamini bakımından zengin olmanın yanı sıra narenciye de kolesterol düzeylerini düşürdüğü bilinmektedir.

Kalp krizinden sonra diyet planı ne olmalıdır?

Kalp krizi hastalarına yemek yemek planlamasında büyük özen gösterilmelidir. Kalp krizi geçiren hastaları tedavi etmenin en güvenli ve en sağlıklı yolu onları çok meyve ve sebzece zengin diyetlerle beslemektir. Kırmızı etler ve süt ürünlerinden kesinlikle kaçınılmalıdır. Diyetlerinde doymuş ve trans yağ alımını, tereyağı, margarin ve peyniri mutlaka çıkarmak gerekir. Bir anda bunlar kesilemiyor ise yağsız ve tuzsuz olarak tüketilmeli ve azar azar tüketilerek sıfırlanmalıdır

Basit etkili bir diyet yulaf ezmesi, fındık (ceviz ve badem) ve kahvaltıda elma veya portakal gibi meyvelerden oluşur. Öğle yemeğinde bir salata, tavuk ve sebze, meyve ve düşük yağlı bir yoğurt tatlısı tüketilebilir. Akşam yemeğinde, hafif bir salata somon veya orkinos eklenebilir ve taze meyve olmalıdır. Her zaman bir elma veya muz yemeklerden sonra tüketilmelidir.

Kalp krizi geçirdikten sonra yeniden hayata döndüyseniz size ikinci bir şans verilmiş demektir. Eski yaşam programınızı tamamen çöpe atmanız gerekir çünkü eski yaşam biçimi sizi kalp krizine kadar götürdü. Bu nedenle onu atın ve yeni bir program oluşturun. Yemeklerinizde eskiden hangi yağı kullanıyordunuz? Büyük ihtimalle trans yağlarından oluşan bol yağlı bir menüye hayır demezdiniz. Ama artık sadece doğal yağlar kullanabileceksiniz. Bu yağlardan biri zeytinyağıdır.

Çünkü kötü trans yağlar kötü kolesterol (LDL) seviyenizi yükseltir ve iyi kolesterol (HDL) seviyenizi düşürür yüksek ve düşük kolesterol düzeylerinin bir kombinasyonu kalp hastalığı olasılığını artırır. Hidrojenasyon adı verilen bir işlemle, bu yağlar hidrojeni bitkisel yağ içine karıştırarak üretir. Yemeklik yağ paketinde bulunan içeriği okuyun ve ‘kısmen hidrojene edilmiş’ terimini gördüğünüzde o yağı almayın.

Kalp hastaları için en iyi yağ zeytinyağıdır. Zeytinyağı üzerinde birçok bilimsel araştırma yapılmıştır ve halen de yapılmaktadır, bu araştırmalar Zeytinyağının kalp hastalığını önlemesine ve tedavi etmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

Diğer Faydalı Yağlar:

Mısır yağı ve kanola yağı, kalp için çok iyi yağlardır, çünkü bunlar, fitosteroller, kolestrol emilimini engelleyen kimyasallar içermektedir. Popüler görüşlerin aksine, son zamanlarda yapılan çalışmalar, hindistan cevizi yağının da  kalp için iyi olduğunu gösteriyor. Kan trombositlerinin birbirine yapışmasını önleyerek pıhtılaşmaya engel oluyor.

Leave your vote

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25Sonraki sayfa
Etiketler

Diyetisyenler Kulübü

Diyetisyenler Kulübü'nün kurucusuyum. Diyet yapmayı ve fit kalmayı seviyorum. Boş zamanlarımda gezerim, bazen de burada yazarım. Yeni arkadaşlar edinmeyi severim. Sen de aramıza katılmak istersen memnun olurum. :)

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı