DiyetSağlık

Menopoz Belirtileri ve Tedavileri

Menopoz başlangıcı pek çok kadının korkulu rüyasıdır ve kesinlikle sabırsızlıkla beklediği bir şey değildir çünkü menopoz kadının bu hayatta üreme yeteneğinin bitti anlamına gelir. Menopoz semptomları birkaç yıl sürebilir ve sıcak basması, uyku hali ile ağrılı cinsel ilişkiye kadar her şeyi kapsar yani hayat konforunuzu tamamen bozar. Fakat insan; su gibidir ve her kaba sığar. Yani bu yeteneği onu dayanıklı hale getirir. Menopoz da bir süreçtir. Onunla beraber yaşamayı öğrendikten sonra yaşam konforu belli bir derece arttırılabilir. Menopozun etkileri genelde bel çevresinde görülür. Metabolizma üzerindeki etkisi nedeniyle, bu durum genellikle bir kadının belinde yağların birikmesi ile karakterizedir. Kadın menopoza girdiğinde 5-7 kilo alır. Dahası, mide etrafında ekstra yağ taşımak, hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi çeşitli sağlık sorunları riskini artırır. Tek başına kardiyo aktivitelerinin menopoz ağırlık artışını önlemek için yeterli olacağını varsaymak hata olur. Güçlü egzersiz çalışmaları da orta yaşlı kadın figürünün korunmasında çok önemlidir. Elbette bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Menopoz Egzersizleri

Aerobik egzersizlere gelince, başlamak için iyi bir noktadır. Diğer egzersizlerle karşılaştırıldığında, yürüme, vücuda nispeten hafif bir yük getirir. Bazı diğer kalori harcama metotları şöyledir:

  • Yüzmek
  • Bisiklet sürmek
  • Aerobik
  • Dans
  • Tenis

bu sporlar her menopoz kadını için yapılabilir egzersizlerdir.

Aynı şekilde, menopozda olan kadınların kas kütlesinin korunması konusunda çeşitli seçenekleri vardır. Ağırlık makineleri ve dambıl egzersizleri, bu amaca ulaşmak için en açık yöntemlerdir. Buna ek olarak, vücudun kasları yoga, bahçe işleri yardımıyla güçlendirilebilir.

Ne yazık ki, birçok kişi egzersiz yapmaya başladıktan sonra kötü alışkanlıkları hızla edinmeye başlıyor. Örneğin,  egzersizden önce ısınmamak vücudun yaralanmaya daha duyarlı olabileceğini gösteriyor. Bir önlem olarak, bir etkinliğe başlamadan önce düzgün bir şekilde ısınmaya çalışın. Isınma süresi 15 dakikadan az olmamalıdır. Kol çevreleri ve kalça rotasyonları, vücudunuzu güç antrenmanı için hazırlamaya yardımcı olabilir.

Menopoza giren kadınlar bedenlerini aşırı yükleyerek kendilerine zarar verebilirler. Bu tür hatalar, kişisel bir egzersiz programını hazırlarken tıbbi profesyonellerin yardımını aramaya duyulan ihtiyacı göstermektedir.

Menopoz diyeti

Elbette, ne kadar çok egzersiz yaparsanız yapın, sağlıksız bir diyetle uyum içinde kalmak zordur. 30-40 yaşlarındaki kadınlara kıyasla, 50’li yaşlarındaki kadınlar genellikle günlük olarak yaklaşık 200  kaloriyi kesmelidirler.  Kalori alımınızı takip etmek oldukça zor bir görev olabilir. Bu sıkıntı ile başa çıkamayacaksanız bir program hazırlayın. Dahası, alınan bu kalorilerin kaynağı da önemlidir. Sunulan ürünler titizlikle seçilmelidir. İşlenmiş gıdaları tüketmek yerine, meyvelerin, sebzelerin, yağsız proteinlerin ve tam tahılların düzenli bir programını içeren besinleri tüketmeyi deneyin. Son olarak, yemeklerin miktarını ve yeme sıklığını ayarlamak, önemlidir. Sağlıklı olmak için günde 3 öğün değil 6 öğün yemeli ve çok az miktarlarda yemek tüketilmelidir. Kemik erimesi menopozla yakından ilişkili olduğundan; ca ve Mg takviyeli besinleri tüketmek akıllıca olur. hiç egzersiz yapamıyorsanız günde 30 dakika yürüyüş yararlı olacaktır.


Leave your vote

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25Sonraki sayfa
Etiketler

Diyetisyenler Kulübü

Diyetisyenler Kulübü'nün kurucusuyum. Diyet yapmayı ve fit kalmayı seviyorum. Boş zamanlarımda gezerim, bazen de burada yazarım. Yeni arkadaşlar edinmeyi severim. Sen de aramıza katılmak istersen memnun olurum. :)

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı