Diyet

Negatif Kalori İçeren Besinler

Bir yiyeceği tükettikten sonra sindirim sürecinde kaslar kasılma ve gevşeme hareketi yaparken bir yandan da sindirime yardımcı bir takım enzimler salgılanmaya başlar. Besinlerin sindirimi sırasında kullanılan enerji ısı olarak ortaya çıkar ve böylelikle metabolizma hızı artar. Hadi bu şekilde vücutta ısı etkisi göstererek kalori yakan besinlere birkaç örnek verelim
Yulaf: Yüksek lif içeren bir karbonhidrattır. Sindirim sürecinde yulaftan gelen enerjinin yaklaşık %15’i kullanılır.
Hindistan cevizi yağı: İçeriğinde bulunan orta zincirli yağ asitleri sindirim esnasında ortaya çıkan ısı, enerji metabolizmasını arttırarak yağ yakımını hızlandırır. Fakat doymuş yağ oranı tere yağından dahi yüksek olduğundan dikkatli tüketilmeli. Karaciğer rahatsızlığı bulunan ve kolesterol problemi olan kişiler kullanımdan kaçınmalı, kullanabilen kişiler ise günlük 1 tatlı kaşığını geçmemelidir.
Acı kırmızı pul biber: Lezzetinden ve acı içeriğinden sorumlu kapseisinin vücut ısısını arttırarak enerji yakımına destek olduğu üzerinde durulmaktadır. Aynı durum içeriğinde piperin barındıran karabiberde de görülmektedir. ..
Yeşil Çay: Kafein ve kateşin içeriği ile birlikte vücut ısısını yükselterek enerji harcamasını arttıracak çaylar arasındadır.
Protein içeren besinler: Yumurta, peynir, yoğurt, kırmızı et, tavuk, balık gibi protein kaynaklarının sindirimi karbonhidrat içeren besinlere göre daha geç yapılmaktadır. Buna bağlı olarak sindirim sistemimiz protein tüketimi sonrası sindirebilmek için daha fazla enerji harcamaktadır.

Leave your vote

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25Sonraki sayfa
Etiketler

Diyetisyenler Kulübü

Diyetisyenler Kulübü'nün kurucusuyum. Diyet yapmayı ve fit kalmayı seviyorum. Boş zamanlarımda gezerim, bazen de burada yazarım. Yeni arkadaşlar edinmeyi severim. Sen de aramıza katılmak istersen memnun olurum. :)

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı