Diyet

POSADAN ZENGİN YİYECEKLER HANGİLERİDİR?

Posa, besinlerin mide-barsak sisteminde sindirilemeyen selülozik kısımlarına denir. Araştırmalar posanın insan vücudu için yararlı etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

Besinlerdeki posa çözünür ve çözünmez olarak 2 çeşittir. Çözünen posalar dışkıya yumuşaklık, jel kıvamı ve hacim kazandırarak bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı önlerler. Çözünmeyen posalar ise bağırsak kaslarını harekete geçirrir ve sindirilmeden atık maddelerin bağırsak içerisindeki hareketini sağlarlar.

Posa, tam tahıllı ekmekler, kurubaklagiller, sebzeler, meyveler ve tahıllarda bulunur. Posalı besin alımı için kepekli ekmek, kabuklarıyla meyve yemek ve öğünlere sebze eklemek gereklidir.

  • Fasulye, nohut, bezelye, barbunya, mercimek, buğday ve yulaf kepeği, incir, çilek, ayva, kuru incir, kuru erik, kuru kayısı, marul, kereviz, karnabahar, brokoli, ıspanak, havuç, patates, şalgam posalı besinlerdir.
  • Elma, arpa, yulaf, fasulye ve diğer baklagiller, sebze ve meyveler çözünen posalar, tam tahıllı besinler ise çözünmeyen posalar için iyi bir kaynaktır.

Yetersiz posalı besin tüketiminin kabızlık, apandisit, basur, mide fıtığı, şeker hastalığı, damar sertliği, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır

Leave your vote

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25Sonraki sayfa
Etiketler

Diyetisyenler Kulübü

Diyetisyenler Kulübü'nün kurucusuyum. Diyet yapmayı ve fit kalmayı seviyorum. Boş zamanlarımda gezerim, bazen de burada yazarım. Yeni arkadaşlar edinmeyi severim. Sen de aramıza katılmak istersen memnun olurum. :)

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı