Diyet

TATİLLERDE KİLO ALMAMAK İÇİN ÖNERİLER

Gördüğünüz her atıştırmalığa yönelmeyin
Açık büfe bir otel restoranında, ya da bir misafirliğe gittiğinizde ikramlara düşünmeden reflekssel olarak yöneliyor olabilirsiniz. Bunu engellemek için kendinize her zaman bir düşünme payı bırakmalısınız. Kan şekerinizin düştüğünü hissediyorsanız ya da ara öğün vaktiniz gelmişse, alternatifler arasından içerikleri sorgulayarak seçip uygun miktarlarda tüketebilirsiniz.

 
Hazırlık Aşaması sandığınızdan tehlikeli olabilir.
Misafirleriniz için ikramlık hazırlama esnasında birçok yanlış yöneliminiz olabilir. Bu aşamada şekerli/yağlı ürünler kullanıyor olabilirsiniz. Ve tadım yaparken miktar gözden kaçabilir. Araştırmalar bu durumun ekstradan 300 kalori alımına yol açabildiğini gösteriyor. Hazırlık aşamasının öncesinde sağlıklı bir ara öğün veya hazırlık aşamasında bir havuç veya salatalık ile  oyalanmanız bu durumun önüne geçecektir.

 
Davetlere aç gitmeyin
Davetlere aç gitmek, beyindeki açlık merkezi uyarılmış olacağından, kalorili besinlere yönelmenize sebep olur. Ve tokluk sinyali oluşana kadar geçen sürede normalden fazla tüketirsiniz. Böylece normal koşullarda alacağınızdan fazla kalori alırsınız. davet öncesi ara ögün tüketimi bu durumun önüne geçer.

 
Alkol alımına dikkat edin
Tatillerde, alkol tüketmek isteyebilirsiniz. Ancak bu durumun fizyolojik etkileri yadsınamaz. Öncelikle aşırı alkol alımı birçok metabolik hastalığı tetikler. Ayrıca kalori bakımından (çeşitlerine göre değişmekle birlikte) oldukça zengindir. 1 gr alkolün 7 kcal getirdiğini unutmayın. Engelleyici herhangi bir hastalığınız yoksa tercihinizi 1-2 kadeh kırmızı şaraptan yana kullanın.

 
Adımlarınızı planlayın
Tatilde otel veya davete gittiğinizde ikramları ya da menüyü uygun şekilde sıralayın. Su-salata-çorba formülünü mümkün olduğunca sürdürün. Açsanız, açlığınızı bastırın, kendinize zaman verin, ve kontrollü bir şekilde devam edin.

 
Şekerli ikramlara dikkat
Tabiiki tatil zamanlarında tatlı ikramının olması oldukça muhtemel bir durum. Ancak bu aşamada da yine dikkatli olmakta fayda var. Burda önceliğinizi meyveden yana kullanın. 2. seçenek az şekerli sütlü tatlıdır. Meyve suları, bazı soslar, ve alkoller şeker içerme oranı yüksek ürünlerdir, ancak bu durum sıklıkla gözden kaçar.

Leave your vote

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25Sonraki sayfa
Etiketler

Diyetisyenler Kulübü

Diyetisyenler Kulübü'nün kurucusuyum. Diyet yapmayı ve fit kalmayı seviyorum. Boş zamanlarımda gezerim, bazen de burada yazarım. Yeni arkadaşlar edinmeyi severim. Sen de aramıza katılmak istersen memnun olurum. :)

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı