DiyetDiyetisyen AraSağlıkSağlıklı Tarifler

UYKU VE METABOLİZMA

kilo problemi ve uyku

Kilo Problemlerinin Sebebi Yeterince Uykumuzu Alamamak Olabilir

İnsanın günlük yaşam aktivitelerinden biri olan uyku da temel insan gereksinimlerinin başında yer alır. Bu nedenle uyku, bireyin yaşam kalitesini ve iyilik durumunu etkileyen sağlığın önemli bir değişkeni olarak görülmektedir. Uyku süresi ve kalitesinin hafızayı, öğrenmeyi, performansı, metabolik ve endokrin sistemi etkilediği, uyku süresinde azalmanın nörohormonal dengeyi bozarak kilo alımında artışa, obeziteye neden olduğu tespit edilmiştir.

Gece geç yatan kişilerde daha çok abur cubura  eğilim vardır. Çünkü vücutta seratonin salgılanması bilindiği gibi mutluluk verir ve geç saatlere doğru değeri düşer. Bu durumda seratonin salgılatabilmek için çikolata, cips gibi sizi mutlu edecek yiyeceklere yönelirsiniz. Akşam yemeğinden sonra uzun bir zaman dilimi vardır. Belirli bir yatma saati yoksa kişiler ne zaman yatacaklarını planlayamazlar ve yatmalarına yakın yüksek kalorili besinler tüketirler. Bu durum vücutta yağ depolanması ile sonlanır.

 

Kaliteli bir uyku için gece yatmadan 2-3 saat öncesinde yemek yemeyi bırakın. Akşam yemeğinde yağlı besinlerden ve kızartmalardan uzak durun. Yatmanıza yakın koyu çay, kahve gibi kafein içeriği yüksek içecekler tercih etmeyin. Triptofan proteinini içeren besinler uykunuzun gelmesini sağlar. Çünkü triptofan proteini uyku döngüsünü düzenleyen melatonin hormonunun yapısına katılır. Bu besinler; ılık süt, yoğurt, kefir, muz, elma, kayısı, bal, keten tohumu ve bademdir.

Dyt Sultan TAŞTAN

 

 

 

Leave your vote

Kaynak
dergipark
Etiketler

Sultan Taştan

İlköğretim ve lise öğrenimini Aksaray’da alan Sultan Taştan, lisans eğitimini İstanbul Arel Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimi sırasında Zübeyde Hanım Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi’nde, Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde klinik stajlarını tamamlamıştır. Mezuniyetinin ardından özel bir danışmanlık merkezinde diyetisyen olarak görev almıştır. Şuanda ise meslek hayatını ve çalışmalarını kurucusu olduğu Sultan Taştan Beslenme ve Diyet Merkezinde hizmet vererek devam ettirmektedir.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı