Diyet

Yaza Girerken Formunuzu Koruyun

Mersin’de özel bir hastanede çalışan Diyet ve Beslenme Uzmanı Mustafa Bahar, yaz aylarına girerken doğal ve sağlıklı kolay yöntemlerle formu korumanın mümkün olduğunu söyledi. Mustafa Bahar, her yaz döneminde yeniden gündeme gelen diyet ve beslenme üzerine uyarılarda bulundu.

Diyetisyen Mustafa Bahar, özellikle yaz aylarında değil, bireylerin kendi sağlıkları için yeterli ve dengeli beslenmeyi öğrenmeleri ve bunu hayatlarının bir parçası haline getirmeleri gerektiğini vurguladı. “Yaza girerken hafiflemek, bikinilerin içerisinde güzel görünmek elbette ki pek çok insan için önemli ama bu endişe ile sağlıksız diyetler yapmak, vücudu zorlamak çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir” diyen Bahar, gazetelerden ya da internet sayfalarından okunarak yapılan kısa süreli şok diyetlerin ilerleyen zamanda geri dönüşü oldukça zor olan zararlar verebileceğine dikkat çekti.

Yaz aylarında su kaybının fazla olması nedeniyle, günlük aktivite durumu da göz önünde tutularak su tüketiminin 2.5-3 litre olması gerektiğini vurgulayan Diyetisyen Bahar, şöyle devam etti: “Mevsim itibariyle sebze, meyve çeşitliliğin fazla olması, kolay ulaşılabilir olması, tüketimin artmasına katkı sağlamaktadır. Vitamin ve mineral içeriklerinin fazla olması ile artan sıvı kaybı sonucu kaybedilen mineralleri takviye ederek, sinir sisteminin düzenli çalışmasında önemli rol oynarlar. Şeftali, kayısı, üzüm, karpuz ve kavun gibi meyveler hem su hem de lif içerikleri ile sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlarlar.

Cilt sağlığına olumlu etkisiyle birlikte yaşam kalitesini artırırlar, Kiraz, vişne, kırmızı erik gibi meyveler içerdiği antioksidanlar ile vücutta yenilenme sağlarlar. Mevsim sebzeleriyle yapılan sebze yemeği veya salata tüketimi, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, bazı kanser türleri gibi hastalıkların oluşma riskini azaltmaktadır” dedi. Uzun süreli açlıktan sonra metabolizmayı canlandırmak için kahvaltının ve fiziksel aktivitenin çok önemli olduğunu belirten Mustafa Bahar, dengeli beslenmenin yanı sıra eğer kişilerin herhangi bir sağlık sorunu yoksa haftada 3 ya da 4 gün 40- 45 dakikalık orta tempolu yürüyüş yapmalarında fayda olduğunu söyledi.

Leave your vote

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25Sonraki sayfa
Etiketler

Diyetisyenler Kulübü

Diyetisyenler Kulübü'nün kurucusuyum. Diyet yapmayı ve fit kalmayı seviyorum. Boş zamanlarımda gezerim, bazen de burada yazarım. Yeni arkadaşlar edinmeyi severim. Sen de aramıza katılmak istersen memnun olurum. :)

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı