DiyetSağlık

Zayıflamak için değil, sağlık için detoks!

Özellikle mevsim geçişlerinde uygulanması tavsiye edilen detoks programları hakkında bilgi veren Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Uzmanı Diyetisyen Derya Dinçer Akın, toksinlerden arınmış, zinde bir beden ile yaz aylarına hazırlıklı olmak gerektiğine dikkat çekiyor.  Detoksun pek çok insan için sadece bir “zayıflama yöntemi” oiarak bilinmesinin yanlış olduğunun altını çizen Diyetisyen Derya Dinçer Akın, “Yapılan detoks programlarını kesinlikle zayıflamak için değil, sağlığınız için tercih edin” diyor ve ekliyor:

“Detoks programı kişinin günlük enerji gereksinimine uygun değil ise yarardan çok zarar vermektedir. Mutlaka bir diyetisyen eşliğinde bedeninize uygun, yeterli ve dengeli beslenerek, vitamin ve minerallerin günlük almanız gereken miktarlar hesaplanarak detoks programına başlanmalıdır.”

Detoks programları özellikte ağır ilaç kullanımı sonrası, yoğun strese maruz kalınan durumların akabinde mevsim geçişlerinde tercih edilmektedir. Mutlaka kişinin gerek psikolojik gerekse fizyolojik değerlendirmeleri yapıldıktan sonra vücudunun ihtiyaçlarına göre detoks programının içeriği, süresi ve tekrar edilip edilmemesi belirlenmelidir. Bu dönemde uygulanacak olan detoks programının amacı toksinlerden arınmak olduğu için doğal mevsiminin sebze ve meyveleri tercih edilmelidir. Mümkünse organik beslenmeye dikkat edilmelidir. Gerek psikolojik gerekse fizyolojik arınmanın olabilmesi için stres gibi olumsuz dış etkenlerden mümkün olduğunca uzak durulması gerekir.

Detoks yaparken özellikle antioksidandan zengin sebze ve meyveler tercih edilmelidir. Domates, semizotu, hindibağ, enginar, sarımsak, soya filizi, kereviz, kapya biber, kuşkonmaz, maydanoz, kurutulmuş domates, salatalık, zencefil, kırmızı erik, kayısı, vişne, kivi, böğürtlen tercih edilebilir. Ara öğünlerde ise meyve ve sebze sularına ağırlık verilmelidir. İşlenmemiş yulaf, tam tahıllı ürünleri, omega-3 kaynağı olan balığı, kinoa ve kuru baklagilleri, bağırsak florası için faydalı olan iyi huylu bakterileri içermesi bakımından yoğurt ve kefiri, az miktarda da olsa tuzsuz kavrulmamış fındık, çiğ badem, ceviz gibi yağlı tohumlar beslenmenizde yer almalıdır. Detoks adı altında satılan çaylara dikkat!

Detoks programı süresince günde en az 8-10 bardak su içilmelidir. Sıvı ihtiyacının büyük bir kısmı suya ek oiarak meyve ve sebze sularından, bitki çaylarından gelecektir. Piyasada detoks adı altında satılan çayların içerisinde karaciğeri yorduğu için sinameki içerenler çaylar tercih edilmemelidir. Bu çaylar dışında rezene, kuşburnu, zencefil, yeşilçay, güçlü antioksidan olan rooibos (kırmızı çalı) çayı da tercih edilebilir. Bu süre içerisinde rafine edilmiş şeker ve şekerli gıdalardan, hazır gıdalardan, çay, kahve gibi kafein içeren içeceklerden, alkol ve sigara kullanımından kesinlikle uzak durulmalıdır. Besinler pişirilirken fırın, buharda pişirme, az suda haşlama gibi yöntemler kullanılmalı, asla kızartma, kavurma ya da direkt ısıda pişirme yöntemleri kullanılmamalıdır.

Leave your vote

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25Sonraki sayfa
Etiketler

Diyetisyenler Kulübü

Diyetisyenler Kulübü'nün kurucusuyum. Diyet yapmayı ve fit kalmayı seviyorum. Boş zamanlarımda gezerim, bazen de burada yazarım. Yeni arkadaşlar edinmeyi severim. Sen de aramıza katılmak istersen memnun olurum. :)

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı